Log In

Peugeot 208 czy Ford Fiesta?

Jaki samochód: Ford Fiesta vs Peugeot 208?Przyjrzyjmy się tym razem Fordowi Fiesta i Peugeotowi 208. Są to jedne z popularniejszych samochodów, wybieranych przez użytkowników. To, co rzuca się w oczy od razu to wygląd samochodu. Oczywiście, to który komu się bardziej podoba to kwestia indywidualna, bo ja wiadomo o gustach się nie dyskutuje, ale warto zwrócić uwagę, że Fiesta bardzo przeszła znaczący facelifting od, dajmy na to, 2004 roku, podczas gdy Peugeot 208 przeszedł przez ten sam okres nieznaczne poprawki kosmetyczne. Jeśli spojrzeć na sprawę z tej strony, nie ulega wątpliwości, że Fiesta wygląda zdecydowanie lepiej.

Nowy Ford Fiesta

Nowy Ford Fiesta wyposażony został w technologię SYNC, która bardzo ułatwia obsługę odtwarzacza muzyki czy odbieranie połączeń telefonicznych poprzez wydawanie poleceń głosowych – to niezły sposób na opanowanie kilku prostych słówek w języku angielskim (nie ma polskiej wersji językowej). Technologia ta poza obsługą muzyki czy telefonu, jest też bardzo praktycznym rozwiązaniem, które w razie nieszczęśliwego wypadku uruchamia funkcję wzywania pomocy i łączy się za pomocą naszego telefonu komórkowego ze służbami ratunkowymi.

Kolejną ciekawą technologia jest MyKey, która jest tak zwaną kontrolą rodzicielską – umożliwia zaprogramowanie samochodu na stałe parametry, takie jak prędkość, głośność systemu audio, czy przypominanie o zapinaniu pasów bezpieczeństwa. To znacznie zabezpiecza komfort psychiczny rodzicom, którzy pożyczają samochód swoim pociechom. Dodatkowym atutem i kolejnym gadżetem zwiększającym bezpieczeństwo jest wbudowana kamera ułatwiająca cofanie i parkowanie.
Samochód jest całkiem oszczędny, ma 1,4 litrowy benzynowy silnik, który jak się okazuje spala nawet do 20% mniej paliwa niż typowe silniki 1,6l. Ma świetnie zaprojektowaną skrzynię biegów, bardzo precyzyjną i płynną, dzięki czemu przypomina skrzynię sportowych samochodów. Podobnie jest z prowadzeniem samochodu, bardzo przyjemne i komfortowe – jakby samochód stał się częścią drogi.

Nowy Peugeot 208

Peugeot 208 w niczym nie ustępuje Fordowi Fiesta jeśli chodzi o wygodę. Również oba samochody mają stosunkowo pojemne bagażniki, jak na samochody klasy B. Maję tę samą pojemność silników, średnio tyle samo spalają, ale Peugeot ma lepsze przyspieszenie. Kwestią sporną jest facelifting Peugeota – nie wiadomo czy wyszło mu to na lepsze, czy na gorsze, ale to indywidualna kwestia. Chodzi o to, że kierownica została zmniejszona a deska rozdzielcza przeniesiona znacznie wyżej, co dla jednych jest ułatwieniem, a dla drugich utrudnieniem związanym z zasłaniającą zegary kierownicą. Sporym udogodnieniem jest także wbudowany ekran dotykowy, na którym możemy wyświetlić nawigację, bez kłopotliwego przytwierdzania urządzeń do szyb. Ułatwia to także obsługę radia czy telefonu. Podobnie jak Fiesta, Peugeot zaopatrzony jest w technologię ułatwiającą parkowanie.

Oba samochody mają podobne parametry techniczne – pojemność silnika, bagażnika, spalanie, moc, wiec o wyborze konkretnego decydują szczegóły, wygląd i dodatkowe gadżety. W naszym odczuciu zdecydowanie wygrywa Ford Fiesta, bo prócz dobrego przyspieszenia, wygląd i pozornie zbędne zabawki, takie jak kontrola rodzicielska, nabierają dużego znaczenia. Ostateczny wybór należy jednak do Was. My przedstawiliśmy nasze subiektywne zdanie w tej kwestii wyboru samochodu.